DOPADOVÉ PLOCHY A SPORTOVNÍ POVRCHY

Dopadové plochy jsou nedílnou součástí dětských hřišť. Jejich bezpečnost a funkčnost specifikuje norma ČSN EN 1177. Sporty a jejich provozování si vyžadují také bezpečný a mnohdy specifický povrch a i tento jsme schopni dodat.

Dopadové plochy v nejzákladnějším provedení jsou kvalitní travní drn, v návaznosti na něj travní zpevněný drn pomocí plastové rohože, různá provedení sypkých materiálů a také nejkvalitnější gumové povrchy. Dopadové plochy je také možné ohraničit pryžovými nebo betonovými obrubníky.

Dopadové plochy z písku, kůry a podobné nedoporučujeme pro jejich stíženou údržbu.

 

KVALITNÍ TRAVNÍ DRN

Dle norem ČSN EN 1176 a ČSN EN 1177 je dostatečnou dopadovou plochou pro prvky s výškou pádu do 1 m kvalitní udržovaný travní drn. Trávník se tedy řadí mezi základní a nejlevnější dopadové plochy a je hojně využívaný. U těchto řešení doporučujeme vhodnou kombinaci s gumou pro namáhaná místa např. dojezdy skluzavek a také místa kde není snadný přístup pro usnadnění údržby trávníku např. pod lanovou pyramidou.

KAČÍREK

Pro herní prvky nad 1 m dopadové výšky je již nutné zbudování dopadové plochy. Z vhodných materiálů sypkých používáme a doporučujeme provedení v přírodním praném kamenivu – kačírku. Nehutnitelnost kačírku je výhodná vlastnost při použití na dětská hřiště. Kačírek dobře odvádí vodu do spodních vrstev a rychle schne, ale při pádu se chová částečně jako tekutina, pod člověkem se „rozteče“ a výborně tlumí náraz. Prorůstání vrstvy kačírku rostlinami lze zabránit položením vhodné geotextilie mezi kačírek a podklad.

RECYKLOVANÁ PRYŽ

Desky z recyklované pryže jsou další alternativou dopadových ploch. Drcená pryž promíchaná s kvalitním polyuretanovým lepidlem a slisovaná do tvaru desky. Materiál velmi dobře tlumí vibrace. Další výraznou vlastností desky je vysoce protiskluzový povrch desky, a to i v případě, kdy je mokrý. Desky na dětská hřiště byly vyvinuty za účelem snižování rizika vážného zranění způsobeného pádem z herního prvku (houpačky, prolézačky) na minimum a byly testovány v souladu s bezpečnostními požadavky dle ČSN EN 1177.

CONIMAT safe

Dopadová plocha pro dětská hřiště certifikována na výšku pádu do 2 m – certifikace ČSN EN 1177 s rychlou a jednoduchou montáží.

Dopadová plocha je tvořena kombinací desek CONIMAT safe a podkladových desek STERED, které se ukládají na štěrkový podklad. Základní barevné provedení CONIMAT safe je v černé, červené a zelené. Dostupné také verze pro víceúčelová hřiště v provedení CONIMAT Sport.

 

LITÁ GUMA

Speciálním druhem umělých povrchů jsou lité gumy. Jde o dvouvrstvý povrch se spodní vrstvou ze směsi recyklovaných granulátů s polyuretanovými pojivy a horní vrstvou z umělého kaučuku (EPHD granulátu). Povrch se při pokládce míchá na místě realizace, je tedy monolitický s vysokou trvanlivostí, dostupný v různých tvarech, vzorech a barvách.